Påskegudstjeneste i Sankt Ansgar

Idag torsdag den 5/4 2018, fejrede vi påskegudstjeneste i Sankt Ansgars Kirke, den katolske domkirke i Bredgade, for alle skolens elever. Den økumeniske gudstjeneste (for både protestanter og katolikker) begyndte med at vi hørte opstandelsesberetningen.

Jesu opstandelse og sejr over døden blev symboliseret ved, at et trækors blev besat med påskeliljer.  Alle eleverne var oppe for at sætte en påskelilje på korset, så det fra at være et kedeligt trækors blev forvandlet til livsbekræftende hav af gule blomster, der så meget smukt og forårsagtigt ud.

Det var nødvendigt med to gudstjenester for at alle kunne være med. Og kirken var propfuld hver gang. Her er billeder fra den første gudstjeneste.

Foto: Kim Broström

Relaterede indlæg

På ISJ synes vi, at de kreative fag er vigtige, for her kan eleverne udfolde nogle andre sider…

Normalt er der ikke hunde på vores skole, men der er en undtagelse. Det er Rita, og Rita…

Hvert andet år har vi på Institut Sankt Joseph en temauge som vi kalder ”Ansvar for medmennesket og…

Farvestrålende dukker gør det sjovt at lære fransk: Les poupees parlent Bissous Sarah og Christina

Når vi holder morgensang i gården er alle med, og forældre er velkomne til at deltage. Der er…